piatok, 26. apríl 2024

PodnikaniePortal.sk

O podnikaní a financiách

Pripraví vaše auto o mobilitu a uchráni ho pred krádežou

Kúpa nového vozidla nie je žiadna lacná záležitosť, preto je jeho zabezpečenie proti krádeži prvoradou úlohou každého jedného majiteľa. Vybrať si ale dobrý systém zabezpečenia v dobe dokonalých technických vymožeností nie je jednoduché. Zariadenie na zlepšenie bezpečnosti musí brániť odcudzeniu vozidla vo viacerých prípadoch.

Pripraví vaše auto o mobilitu a uchráni ho pred krádežou
Pripraví vaše auto o mobilitu a uchráni ho pred krádežou (Foto: mte.sk)

Jedno efektívne riešenie ale existuje. Uchráni vaše auto tak, že ho pripraví o mobilitu.

Imobilizér a jeho výhody

Automobilový imobilizér je zariadenie, ktoré pripravuje vozidlo o mobilitu. Nástroj proti krádeži, ktorého vypnutie a zapnutie by mal mať k dispozícii iba majiteľ vozidla. Zvyčajne sa na tento účel používa bezkontaktný elektronický kódový kľúč, kláves s manuálnym vytáčaním kódu alebo skryté tlačidlo.

Princíp činnosti tohto zariadenia je blokovať hlavné obvody a systémy vozidla. Prístupov k blokovaniu je viac. Imobilizér môže vypnúť prívod paliva, vypnúť motor, narušiť činnosť prevodovky alebo výkonnej riadiacej jednotky pre kamióny.

Imobilizéry sa líšia aj podľa schémy účinku. Niektoré systémy znemožňujú pohyb vozidla na začiatku, zatiaľ čo iné, ktoré sú populárnejšie, umožňujú blokovať vozidlo v premávke.

V druhom prípade je bezpečnostné zariadenie aktivované po určitom čase, keď sa útočník začne pohybovať na rušnej ulici.

Pokazí plány únoscov

Ďalšou výhodou imobilizéra je to, že jeho prítomnosť vo vozidle je často nemožné vizuálne určiť. Na rozdiel od alarmu, ktorý má odradiť zlodeja a dať varovný signál ostatným, je imobilizér navrhnutý tak, aby útočníkovi spôsobil náhly problém. Zlodej si toho nemusí byť vedomý, kým sa pokúsi o únos. Imobilizér je preto schopný výrazne pokaziť plány únoscov.

Okrem toho je toto zariadenie veľmi ťažké odpojiť, pretože zlodeji často zisťujú umiestnenie systémovej jednotky a ako funguje.

Zapnutie a vypnutie vozidla imobilizérom sa uskutoční identifikáciou majiteľa. Najbežnejšou formou je rádiofrekvenčná identifikácia elektronického kľúča.

Podľa spôsobu riadenia sa imobilizéry delia na kontaktný a nekontaktný.

Existujú dokonca aj zariadenia, ktoré snímajú odtlačky prstov vlastníka vozidla. Samozrejme, výber a typ zabezpečenia je aj na vás a tom, čo vám najviac vyhovuje. S mte.sk ale krok vedľa určite neurobíte.

Text:PR

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!