streda, 17. apríl 2024

PodnikaniePortal.sk

O podnikaní a financiách

Chystáte sa na svoj nový biznis plán? Pozor na tieto najčastejšie chyby!

Biznis plán je pre každého podnikateľa alfou a omegou. Hneď prvou najčastejšou chybou býva, že začínajúci podnikatelia obvykle nemajú vo svojich začiatkoch žiaden biznis plán a práve vymýšľanie biznis plánu vám môže pomôcť prísť na to, čo ešte potrebujete domyslieť, aby váš biznis mohol rásť. Čo sú ďalšie chyby, ktorú môžete pri tvorbe biznis plánu urobiť?

Chystáte sa na svoj nový biznis plán? Pozor na tieto najčastejšie chyby!
(zdroj: unsplash.com)

Nebuďte rojko

Ak práve začínate podnikať, poprípade ste odišli zo stabilného zamestnania, kde ste boli celé roky, aby ste vo svojom živote urobili zmenu, je prirodzené, že máte v sebe obrovskú dávku nadšenia. To však podnikaniu nie vždy robí dobre – nesmiete sa naňho totiž pozerať cez ružové okuliare. Najdôležitejšie je reálne odhadnúť svoje možnosti. Práve biznis plán by mal odpovedať na otázku, či má váš nápad budúcnosť, či sa ho oplatí realizovať, venovať mu čas a peniaze. Svoje peniaze totiž nemusíte vždy otáčať v podnikaní – niekedy sa viac oplatí úspory investovať a možno zarobíte viac, než v tom druhom prípade. Pozrite si napríklad Finax recenziu a skúsenosti klientov, ktorí už týmto spôsobom investovali.

Nezabúdajte sa vyplácať

Ďalšiu dôležitú otázku, ktorú si pri vytváraní biznis plánu musíte položiť, je, že aký problém u zákazníka vyrieši váš produkt alebo služba. Od toho sa odvíja veľkosť skupiny zákazníkov, ktorú oslovíte a ktorí budú ochotní za váš produkt zaplatiť. Jasne si stanovte cieľovú skupinu. Nikdy si nemyslite, že váš produkt osloví všetkých – taký produkt neexistuje. V inom prípade bude váš marketing veľmi drahý a neefektívny. Veľmi účinné sú na to sociálne siete, kde sa dá zameranie reklamy presne nastaviť. Odhadnúť výdavky môže byť niekedy náročné, obzvlášť pre začínajúcich podnikateľov. Preto je dobré poradiť sa s niekým, kto už niekedy nejaký finančný plán zostavoval. Nezabúdajte ani na odmenu pre seba, čo býva tiež častou chybou, že svoju prácu plánujete oceniť až neskôr. Počítajte s tým od začiatku.

Majte niečo v zálohe

Myslieť musíte, bohužiaľ, aj na nepredvídané výdavky. Nejde len o nečakané situácie, ako sú povodne alebo iné prírodné katastrofy. Nové legislatívne úpravy, ktoré každý rok prichádzajú, vám tiež môžu urobiť škrt cez rozpočet. Rovnako sa nemusia podľa vašich predstáv vyvíjať ani vaše príjmy. Je preto nielen rozumné, ale doslova nevyhnutné mať nejakú rezervu. Aj v prípade, že sa vám podarí získať významného zákazníka, čo je v podstate prínos, sa môže stať, že od vás bude požadovať niekoľkomesačnú splatnosť faktúr a na tú vám najlepšie poslúži práve rezerva, na ktorú sa tak často pri tvorbe biznis plánu zabúda.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!