streda, 19. jún 2024

PodnikaniePortal.sk

O podnikaní a financiách

Oplatí sa v dnešnej dobe študovať vysokú školu?

Stredoškoláci riešia túto tému tesne predtým, než vstúpia do maturitného ročníka. Vtedy sa začne kolotoč podávania prihlášok, pripravovania sa na prijímačky a ukončenie stredoškolského štúdia maturitnou skúškou. Ešte aj potom je stále čas rozhodnúť sa, či ísť alebo neísť na vysokú školu. Ako sa rozhodnúť? Rodičia často tlačia na deti, aby ďalej študovali a to ich ešte viac zneisťuje. Poďme sa pozrieť na to, podľa čoho sa rozhodovať.

Oplatí sa v dnešnej dobe študovať vysokú školu? (Foto: unsplash.com)

Čo je pri rozhodovaní najdôležitejšie

Veríme, že rozhodovanie o vysokej škole a nástupe na ňu je naozaj ťažké. Takže sa posnažíme aspoň trochu pomôcť. Ako prvé, najdôležitejšie pri rozhodovaní je, akú školu máte ukončenú. Dokážete sa s touto školou zamestnať? Mali ste na strednej škole praxe, ktoré ťa zvýhodnia na pracovnom pohovore?

Ďalšia vec je, čo chcete robiť v budúcnosti. Stačí vám na to stredná škola alebo na to potrebujete titul. Toto je veľmi kľúčové. Ak ste motivovaní, chcete podnikať a máte vopred stanovené sny, tak je pre vás vysoká škola zbytočná. Ak váhate, neviete čo po strednej alebo na svoju vysnenú prácu potrebujete titul, do školy budete musieť nastúpiť.

Výhody a nevýhody štúdia

Výhod a nevýhod štúdia na vysokej škole je naozaj veľa. Medzi hlavné výhody patrí vzdelávanie v oblasti, v ktorej sa chcete zlepšiť. Vysoká škola vám tiež môže zabezpečiť vyšší plat a, samozrejme, veľa robí aj titul pred meno. Záleží aj od toho, akú školu budete študovať. Vysokou školou si predĺžite mladosť, budete mať ešte dostatok času na premyslenie budúcnosti a dokážete si aj rozbehnúť vlastné podnikanie. Skvelou skúsenosťou na vysokej škole je napríklad aj program Erasmus. 

Nevýhodami je napríklad to, že pri voľbe nesprávnej školy zbytočne „zabijete“ 5 rokov života. Počas nich ste sa mohli v určitom odbore zlepšovať a budovať si kariéru. Nevýhodou je aj to, ak vás štúdium nebaví, ste z toho stále v strese a školu nezvládate. Musíte si uvedomiť, že to nemôžete robiť len kvôli titulu, rodičom alebo kamarátom. Musíte to robiť kvôli sebe. Na vysokú sa tiež neoplatí ísť, ak ju na prácu vo vami vybranom odbore nepotrebujete.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!